Интересувате ли се от закон за ипотечните кредити?
Законът описва разпоредби за по-голяма осведоменост на гражданите във връзка с финансовите продукти, които кредитните доставчици предлагат.
Със Закона за ипотечните кредити в българската законодателна рамка се включват условията на директива на ЕС, която се стреми към ефективно регулиране на Еврозоната, спомагащо за развиване на по-ясен, резултатен и конкурентноспособен пазар на ипотечни заеми.
Европейската директива цели да се утилизира качествена закрила на страните на тази ниша от финансовия пазар, както за гражданите, така и за кредиторите. Европейския нормативен документ се опитва да скъси дистанцията в законодателната рамка между страните от ЕС и да улесни трансграничното предоставяне на кредити в среда на финансова стабилност, сигурност и високо потребителско доверие.
Законът за кредитите се отнася главно до две групи заеми – обезпечените кредити, където ролята на материален залог се изпълнява от ипотекирано недвижимо имущество и заемите, насочени към придобиване или съхраняване на вещно право върху недвижим имот.
Законът се прилага и по отношение на заемите с цел ремонт, ако са обезпечени с ипотека.
По думи на създателите на проектозакона, най-важни са параграфите за по-висока информираност на гражданите.
Предоставя се още конкретизирана уредба на данните, която кредитните институции и посредници се задължават да предлагат преди подписване на споразуменията за кредити. Това касае рекламата, общите данни, поддоговорните данни, допълнителните данни за финансовите институции, обяснения, услугите по придружаване в комуникацията потребител-кредитор.
Според закона, се завишават изисквания за кредитно оценяване на клиентите. Законът описва, също така, детайлно регламента за калкулиране на ГПР, базирани с индивидуалните особености на ипотечните заеми.
Идентифицират се органите на реда, които носят отговорност за стриктното осъществяване на практика на тези условия към кредитните институции.
Мониторингът по съобразяването с условията в сферата на протекцията на интересите на гражданите се възлага на Комисията за защита на потребителите.
БНБ се припознава като контролен орган, съблюдаваща спазването на условията за професионализъм и умения на служителите на кредитните институции, за оценяване на кредитната способност на гражданите, за възнагражденията на служителите в кредитните институции, както и осъществяване на достъп до финансовия пазар на кредитните доставчици чрез действащия регистрационен режим.
Закон за ипотечните кредити